Şifali Bitkiler Kutuphanesi

Aloe vera

Latince İsmi : Aloe Barbadensis

aleovera

Daha çok sıcak bölgelerde yetişen, yaprakları oldukça yüksek bir sapın tepesinde rozet biçiminde toplanmış bulunan bir süs bitkisi ve bu bitkinin etli ve kalın yapraklarından çıkarılan, kırmızımtırak esmer renkli, hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan bir maddedir. Aloe vera; sarısabır, azvay olarak da bilinir.

Faydası

Vücudu kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Mide rahatsızlıklarına karşı faydalıdır. Safra söktürür. Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir. Yanık ağrılarını azaltır. Deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır. Yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır.

Kullanımı

Aloe Vera, jel, sıvı, krem ve tablet olarak pazarlanmaktadır. Bitki günümüzde bu şekilde kullanılmaktadır.

Akasya

Latince İsmi : Clematis

akasya

Baklagillerden bir çeşit süs ve gölge ağacıdır. Salkım ağacı da denilen, küçük yapraklı, dalları sarkık ve salkım çiçeklidir. Güzel görünüşü ve kokusu nedeniyle süs ağacı olarak dikilir.

Faydası

Nefes darlığı ve astıma faydalıdır. Safrayı artırır. Mikrop öldürücü özelliği vardır.

Kullanımı

Akasya ağacının çiçekleri ve yaprakları kurutularak kullanılır. Kuru akasya yaprağı kaynatılıp içilirse vücudu terletir ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ayrıca rahatlatır ve zihinsel yorgunluğa faydalıdır. Yaprakları fazla miktarda kullanılırsa zehirlenme yapabilir.

Tasarım 11 Bilişim 2020. Eğitim amaçlıdır.